Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Rusnės bendruomenė pagerbta už nuopelnus Lietuvos ir Indijos draugystei

Sukurta 2022.08.01 / Atnaujinta 2022.08.01 11:11
   Rusnės bendruomenė pagerbta už nuopelnus Lietuvos ir Indijos draugystei
   Rusnės bendruomenė pagerbta už nuopelnus Lietuvos ir Indijos draugystei
   Rusnės bendruomenė pagerbta už nuopelnus Lietuvos ir Indijos draugystei
   Rusnės bendruomenė pagerbta už nuopelnus Lietuvos ir Indijos draugystei
   Rusnės bendruomenė pagerbta už nuopelnus Lietuvos ir Indijos draugystei

   Liepos 30 dieną Rusnėje šios salos bendruomenei įteiktas apdovanojimas „Už nuopelnus Indijos ir Lietuvos draugystei“,  apdovanojimą atsiėmė bendruomenės pirmininkas Saulius Bukantas ir seniūnė Dalia Drobnienė.

   Apdovanojimas Rusnei skirtas už pagalbą, įgyvendinant idėją pastatyti saloje paminklą Mahatmai Gandžiui ir Hermannui Kallenbachui, nuolatinę paminklo priežiūrą, šių dviejų istorinių asmenybių populiarinimą. Bendruomenė noriai įsitraukia į įvairias iniciatyvas, garsinančias M. Gandžio ir H. Kallenbacho bičiulystės istoriją – šia tema yra surengusi paskaitų, seminarų, nuotolinę pamoką vietos moksleiviams. Šiemet Rusnės bendruomenės siūlymu prie paminklo atidengta informacinė lenta, supažindinanti su M. Gandžio ir H. Kallenbacho, o kartu – Indijos bei Lietuvos tarpusavio ryšiais. Bendruomenės iniciatyva kasmet, spalio 2 dieną, per M. Gandžio gimtadienį prie paminklo padedama gėlių, tvarkoma aplinka, rūpinamasi atvykstančių lankytojų patogumu.

   Rusnėje užaugęs litvakas H. Kallenbachas buvo artimas M. Gandžio bendražygis. Jiems atminti 2015 metais ant Atmatos upės kranto buvo atidengtas garsaus skulptoriaus, a. a. Romo Kvinto sukurtas paminklas.

   Ceremonijoje šeštadienį dalyvavo Šilutės vicemeras Sigitas Šeputis, Vokietijos ambasadorius Matthias P. Sonnas, Varšuvoje reziduojanti Indijos ambasadorė Nagma Mohamed Mallick, Lietuvos ambasadorius Indijoje Julius Pranevičius, Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky.

   Apdovanojimas „Už nuopelnus Indijos ir Lietuvos draugystei“, įsteigtas visuomeninės asociacijos Lietuvos ir Indijos forumas, įteiktas jau ketvirtą kartą. 2019 metais pirmasis apdovanojimas įteiktas Indijos garbės konsului Lietuvoje Rajinderiui Chaudhary, vėliau – mokytojui visuomenininkui Vytautui Toleikiui ir H. Kallenbacho gyvenimą tyrinėjančiam Izraelio mokslininkui Shimonui Levui.

   ----

   Hermanas Kalenbachas gimė 1871 metų kovo 1 dieną Žemaičių Naumiestyje, užaugo Rusnėje, tuometinėje Prūsijos imperijoje. Baigęs architektūros studijas Vokietijoje, 1896 metais išvyko dirbti į Pietų Afriką, kur tapo garsiu architektu. Pagal jo brėžinius pastatyti reikšmingi Johanesburgo pastatai, suprojektuotas visas šio miesto kvartalas.

   Apie 1903 metais Pietų Aftikoje H. Kallenbachas susipažindino su jaunu indų teisininku Mohandasu Gandžiu ir tapo jo entuziastingu rėmėju. 1914 metais Kalenbachas su Gandžio šeima išvyko į Indiją, tačiau pakeliui prasidėjus Pirmajam Pasauliniam karui, kaip Vokietijos pilietis britų buvo areštuotas ir įkalintas. M. Gandis, grįžęs į Indiją, tapo Indijos nepriklausomybės lyderiu, bet ir toliau rašė Kalenbachui, pasakojo apie savo taikaus pasipriešinimo britų valdžiai kovą ir metodą, kurį pavadino satyagraha – „tiesos laikymusi“. 

   Paleistas iš sulaikymo vietos Kalenbachas grįžo į Pietų Afriką, kur ir toliau rėmė indų bendruomenę, aktyviai dirbo kaip architektas, sukūrė daug svarbių pastatų Pietų Afrikos miestuose (pvz. Šv. Konstantino ir Elenos katedra Johanesburge, Albemarle Court ir Grosvenor Court Durbane ir kt.), suprojektavo kvartalą Johanesburge, kur dabar yra Kalenbacho vardo gatvė. Palaikė ryšius su savo giminaičiais Klaipėdos krašte. 

   H. Kalenbachas mirė 1945 metų kovo 25 dieną Johanesburge, palaidotas Deganijos kibuce, Izraelyje.